⚠️CODZIENNY STRESIK I PRACA SIEDZĄCA A ODDECH😲

11 kwietnia – Dziś jest Światowy Dzień Oddychania!

Zazwyczaj słysząc o oddechu myślimy – „po co się tego uczyć skoro oddychamy i jest to proces automatyczny”. Tak, zgadzam się, że to automatyczne ale 🙂

W dobie siedzącego trybu życia, codziennego lekkiego stresiku nasz oddech będzie zaburzony☹️

„Warto wiedzieć, że normalni, „cywilizowani” ludzie są sympatykotoniczni. Jeśli przyjrzymy się ich wegetatywnemu układowi nerwowemu, zauważymy, że jego część współczulna podlega stałej i nadmiernej stymulacji (..). Co więcej, nadmiar adrenaliny, neuroprzekaźnika wpływającego na aktywność układu współczulnego, dodatkowo przeciąża interesujący nas system”. Brazzo „Viscerale Automobilisation”

Co to znaczy❓️❓️❓️

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w stresującym świecie. Wielu z nas ma pracę siedzącą… I to wszystko ma wpływ na nasz organizm i oddech.

AUN Autonomiczny układ nerwowy (układ wegetatywny) dzieli się na:

  • gałąź współczulną (sympatyczną) oraz
  • przywspółczulną (parasympatyczną), obie unerwiają WSZYSTKIE narządy.

Większość z nas doświadcza codziennie takiego stałego „lekkiego stresiku” – czyli większość z nas działa na większej stymulacji części współczulnej potrzebnej do np. stanu walki lub ucieczki – ODDECH jest wtedy szybki, płytki, nierównomierny. Wygasza to też w ciele niektóre procesy, które organizm uzna za niepotrzebne w chwili walki lub ucieczki, by całą energię skierować właśnie na walkę lub ucieczkę. Jeśli do tego lekkiego stresiku, dojdzie jakiś duży stres, to dostajemy jeszcze więcej adrenaliny i układ nerwowy współczulny mocniej włączy się w działanie – co przeciąża system.

W takiej sytuacji mamy:

  • nadmierne zakwaszenie organizmu wynikające z płytkiego oddechu, przewlekłej nadmiernej stymulacji układu współczulnego
  • oraz mamy zablokowaną przeponę.

Będziemy wtedy doświadczać m.in.:

  • stanów lękowych,
  • problemów z połykaniem,
  • zgagi,
  • zaparć lub biegunek,
  • zaburzenia trawienia,
  • bólu głowy, itd.

Lista objawów jest bardzo długa…

Można z tym pracować poprzez świadome oddychanie, ponieważ spowolnienie, pogłębienie oddechu (nie chodzi mi tu o „duży” oddech, a taki, który angażuje prawidłowo przeponę) oraz pracę manualną u fizjo lub osteopaty m.in. z przeponą, aktywuje nam nerw błędny do pracy i doświadczymy złagodzenia objawów poprzez regulację pracy tych dwóch układów – sympatycznego i parasympatycznego.

(Trzeba wiedzieć, że wszystko zależy też od tego, w jakim stanie jesteśmy – im dłużej doświadczamy tego codziennego stresiku tym dłużej będziemy musieli sie nad tym pochylić). Jest mnóstwo technik, ćwiczeń, które nam w tym pomogą.

‼️ODDECH JEST PODSTAWOWĄ I NAJWAŻNIEJSZĄ FUNKCJĄ NASZEGO ORGANIZMU – oddech to życie❗️

Od czego możesz zacząć pracę z oddechem❓️

➡️ na początek obserwuj jak oddychasz – wydaje się banalne ale wiele zmienia – proste rzeczy dają nam najwięcej korzyści 🙂

➡️ Będąc w pracy/szkole:

➡️ jeśli siedzisz najpierw usiądź na guzach kulszowych oraz zamknij usta 😉 i pozwól językowi unieść się by przykleić się do podniebienia, oddychaj NOSEM (wdech i wydech)

➡️ przenieś uwagę na swój oddech – zobacz czy go nie wstrzymujesz zwłaszcza pracując przed komputerem, skupiając się nad jakimś zadaniem, po prostu oddycHAJ – WDECH I WYDECH 🙂

➡️ jaki on jest? szybki/wolny, któtki/długi, cichy/głośny?

➡️ bądź ciekaw_ jak małe dziecko – przyglądaj się swojemu ciału – co oddech z nim robi?

➡️ przenieś uwagę na plecy – czy dostrzegasz tam ruch – NIE RÓB GO – po prostu obserwuj

➡️ przenieś uwagę na przód klatki piersiowej, potem na brzuch – czy dostrzegasz tam ruch?

➡️ poczuj jak oddech wypełnia Twoje ciało, powoduje, że wpływa tam energia.

👏Brawo! Właśnie rozpoczęła się Twoja podróż z oddechem!

Czy poczuł_ś się inaczej? Co zauważył_ś?

ZAWSZE Warto zacząć pracę z oddechem. Nawet kilka minut w ciągu dnia już zacznie wspomagać pracę naszego układu nerwowego.

👌PROSTY TIP

Kiedy pracujesz, włącz budzik co godzinę i poświęć oddechowi 2-3 minutki.

Lepsze efekty przynosi częste ale krótkie wracanie do oddechu niż np. raz w tygodniu po godzinie 🙂

PS. Poobserwuj też swój oddech w innych stanach: rozdrażnieniu, zmęczeniu, złości, radości, smutku, w aktywności fizycznej. Dzięki temu poznajesz siebie!

Owocnego Dnia z Oddechem!

Masz ochotę przyjrzeć się swojemu oddechowi? Umów się na zajęcia w studiu lub ONLINE 🙂

https://vocaling.pl/sklep/

#dzieńoddechu #swiadomość #oddech #pracazoddechem #ciało#śpiew #naukaśpiewu #emisjagłosu #pracazgłosem #oddechowyedukator #treneroddechu #nauczycielśpiewu #nauczycielśpiewuełk #morethanvocalcoach #lovemyjob #alwaysleraning #wokalista #wokalistka #suwałki #warszawa #olecko #ełk #orzysz #łomża #holistycznie

Kategorie: ODDECH

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *